Kültür & Sanat || Anish Kapoor İstanbul’da

Oscar Wilde’ın bir sözü vardır : ” Sanatın gerçekten yansıttığı şey hayat değil,seyircidir.” diye. Söz konusu Anish Kapoor ise bu söz kesinlikle çok doğru. İç bükey formundaki Sky Mirror eserini görünce daha iyi anladım. 
Anish Kapoor aynaları mistik ve baş dönmesi yaratan objeler olarak görüyor ve paslanmaz çeliği ayna olarak kullanarak Cloud Gate, Sky Mirror gibi fenomenleşen eserler ortaya çıkarıyor. Sadece aynalı yüzeylerle yetinmiyor tabii, yansımanın dışında kendimizi keşfedebileceğimiz eserlerle çıkıyor karşımıza. 
Daha önce de burada yazmıştım, Anish Kapoor’un eserleri 10 Eylül’den beri İstanbul’da, Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergileniyor. Benim ancak fırsatım oldu ama bir kez daha gitmeyi düşünüyorum açıkçası.

Anish Kapoor, renkler ve derinliklerle benliğimizin gizli kalmış taraflarını gün yüzüne çıkarmaya çalışıyor.

Kısacası soyut sanatın amacı yüzeyi aşmak ve bilince dair temel sorular sorulan yerlere gitmekse, Anish Kapoor bu konuda en iyilerden biri. Ben sergiden gerçekten çok keyif aldım. Gitmenizi şiddetle tavsiye ederim!
Görseller tarafımdan çekilmiştir.Kaynak belirtmeden kullanılamaz.
Advertisements

2 thoughts on “Kültür & Sanat || Anish Kapoor İstanbul’da

  1. bende ozellikle lacivert göz yanılsaması oluşturan eseri cok begendim, yakın zamanda bende Anish Kapoor’la ilgili postumda kullanmıstım hatta. “Benim bedenim senin bedenin”di sanırım adı. .

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s